تسمه تایم

تسمه تایم چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

بدون شک واژه تسمه تایم به‌ گوشتان خورده است. تسمه تایم یکی از قطعات مهم خودرو است که وظیفه‌ هماهنگ کردن حرکت میل لنگ را بر عهده دارد. در گذشته به‌جای تسمه تایم از زنجیر در خودرو‌ها استفاده می‌ شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور اتومبیل نرسانده بود، تعویض نمی‌ شد. اما امروزه تسمه تایم جای آن را گرفته است و باید در زمان مشخصی تعویض شود.

اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری درمورد تسمه تایم، زمان و علت تعویض آن بدانید؛ خواندن این مطلب به‌ شما پیشنهاد می‌ شود.اما بهتر است در ابتدا اطلاعات مختصری در مورد سیستم زمان‌ بندی موتورها بدانیم تا درک بهتری از عملکرد این قطعه داشته باشیم:

اصول اولیه زمان بندی موتور:

بیشتر خودروهای امروزی موتورهای 4 زمانه احتراق داخلی دارند. به این معنی که فرایند احتراق در این نوع موتورها در 4 مرحله صورت می‌ گیرد: مکش،تراکم، توان و تخلیه.

در حین این فرایند 4 مرحله‌ ای، میل بادامک یکبار و میل لنگ دوبار می‌ چرخند . این چرخه حرکت پیستون و دریچه‌ های داخل سیلندر موتور را کنترل می‌ کند. زمان دقیق ارتباط دریچه‌ ها با پیستون بسیار اهمیت دارد. در غیر اینصورت، موتور به‌درستی کار نمی‌ کند. تسمه تایم وظیفه این ارتباط و هماهنگی را بر عهده دارد.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ یک تسمه پلاستیکی در درون پیشرانه است که میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ متصل می‌ کند.

وظیفه اصلی تسمه تایم در موتورهای احتراقی درون سوز این است که سرعت گردش میل سوپاپ و میل لنگ را با یکدیگر هماهنگ کند تا به این وسیله عمل احتراق در داخل محفظه به خوبی انجام شود. محل قرار گیری تسمه تایم نیز بسیار مهم است، چرا که اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جابجا شود زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ‌ ها به هم ریخته و موجب اختلال در کار موتور می‌ شود.

میزان سفتی تسمه تایم نیز بسیار اهمیت دارد که معمولاً با استفاده از هرزگرد تنظیم می‌ شود و سفت کردن بیش از اندازه آن سبب تولید صدای زوزه در موتور و کاهش راندمان می‌ شود. در تعمیرگاه ماشین‌ های خارجی غرب تهران می‌ توان با اطمینان تنظیمات مربوط به بسته شدن صحیح تسمه تایم را چک کرده و در صورت لزوم اصلاح نمایید.

پارگی تسمه تایم چه عواقبی دارد؟

تسمه تایم بر اثر کارکرد پس از مدتی مستهلک می‌ شوند و در صورت بی توجهی به تعویض آن و پاره شدن تسمه، عملکرد به‌موقع و صحیح سوپاپ‌ ها مختل خواهد شد، سوخت و هوا در زمان مناسب وارد سیلندر نمی‌ شوند، در نتیجه در کارکرد پیشرانه اثر منفی چشمگیری خواهد گذاشت.

بطور کلی مهم‌ ترین اتفاقاتی که با پارگی تسمه‌ تایم ممکن است رخ دهد عبارت است از به هم ریختن زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ‌ ها، برخورد پرسر و صدای پیستون‌ ها و سوپاپ‌ ها و همچنین وارد نشدن مخلوط سوخت و هوا در زمان مناسب به سیلندر و خارج نشدن به موقع دود از آن که باعث کاهش بسیار زیاد نیروی محرکه اتومبیل و در نهایت خاموش شدن آن می‌ شود.

بنابراین به هیچ وجه بررسی وضعیت تسمه تایم را فراموش نکنید. شما می توانید با مراجعه به اتوسرویس غرب تهران یا تعمیرگاه تخصصی ماشین خارجی غرب تهران نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کنید.

پاره شدن تسمه تایم ناگهانی است یا به تدریج رخ می‌ دهد؟

پاره شدن تسمه تایم می‌ تواند به تدریج و یا به طور ناگهانی رخ دهد.در واقع، با گذشت زمان، احتمال هر نوع شکست به صورت نمایی افزایش می‌ یابد.

عمر مفید تسمه تایم چقدر است؟

در حال حاضر اکثر تسمه‌ های بکار رفته در موتور خودرو‌ها از جنس پلاستیک است. بنابراین بهتر است که به صورت دوره‌ای با مراجعه به بهترین تعمیرگاه تخصصی ماشین خارجی غرب تهران و یا تعمیرگاه کیا غرب تهران و تعمیرگاه ماشین چینی به متخصصان اجازه دهید تا با بررسی وضعیت تسمه در صورت نیاز عملیات تعویض را انجام دهند.

عمر تسمه تایم برای اکثر اتومبیل‌ های ساخت داخل در شرایط معمولی حدود ۶۰ هزار کیلومتر تخمین زده می‌ شود. این در حالی است که عمر مفید تسمه تایم در بعضی از خودروهای خارجی مانند هیوندای کـــه چهار سیلندر اســـت بعد از شش سال یا ۹۶ هزار کیلومتر و یا بعد از دو سال یا ۲۴ هزار کیلومتر صورت می گیرد.

فولکس واگن این کار را بعد از ۶۴ هزار کیلومتر توصيه می كند، اما در بعضی از خودروهای فورد بعد از طی مسافت ۱۶۰ هزار کیلومتر اين كار صورت می گیرد که البته با توجه به علائم یا عدم عملکرد مناسب خودرو حتماً در سریع‌ ترین زمان مناسب باید به تعمیرگاه هیوندای غرب تهران یا تعمیرگاه تویوتا غرب تهران مراجعه شود.

زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم:

اگر خودروی شما از انواع دارای تسمه تایم است بهتر است همواره بر اساس زمانبندی تعیین شده توسط کارخانه سازنده اقدام به تعویض تسمه تایم کنید. اگر خودروی دسته دوم خریداری کرده اید و نمی‌ دانید تسمه تایم آن تعویض شده است یا خیر، بهتر است برای بازبینی تسمه تایم به یک مکانیک مراجعه کنید. مکانیک با برداشتن کاور تسمه تایم و بازدید آن می تواند متوجه شود که تسمه در چه شرایطی قرار دارد. همچنین پیش از انجام سفرهای طولانی بهتر است همیشه تسمه تایم خودروی خود را مورد بازدید قرار دهید.

علائم و نشانه‌ های فرارسیدن زمان تعویض تسمه تایم خودرو

موارد زیر از مهم‌ترین علائم فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم اتومبیل‌ می‌ باشد.

● تغییرات ظاهری تسمه تایم

تسمه تایم در زمان استفاده بتدریج فرسوده و دندانه‌ های آن دچار خوردگی می‌ شود. ترک خوردگی و پوسیدگی تسمه تایم از علائم ظاهری فرسوده شدن آن می‌ باشد. زمانی که خودرو در حین شتاب گرفتن باشد و دور موتور زیاد است، از بین رفتن دندانه‌ های تسمه تایم می‌ تواند سبب لغزش موتور خودرو شود.

● لرزش غیر عادی موتور

زمانی که دور موتور خودروتان به 2 یا 4 رسیده باشد اما موتورتان تنظیم نباشد و به‌ درستی کار نکند، می‌ بایست تسمه تایم را چک کنید. در صورت شل بودن تسمه تایم موتور لرزش دارد و همین مسئله باعث می‌ شود دور موتور در زمان شتاب گرفتن بالا برود.

● مشکل در زمان استارت و حرکت خودرو

تسمه تایم یکی از قطعات مهم خودرو است که باید همیشه در حال تنظیم باشد. در حقیقت چرخش دقیق میل بادامک و میل لنگ و در نهایت باز و بسته شدن دریچه ها یا سوپاپ‌ های ورود و خروج گاز وابسته به تسمه تایم است.

از آنجا که باز وبسته شدن دریچه‌ ها دقیقا با حرکت پیستون‌ ها هماهنگی دارد، به‌همین دلیل برهم خوردن زمانبندی این چرخه می تواند در زمان استارت و حرکت خودرو اختلال ایجاد کند. در واقع زمانبندی غیردقیق تک تک قطعات می تواند باعث شود خودرو درست استارت نخورد.

● دود بیش از حد اگزوز

اگر اگزوز شما دچار مشکل شده است و بیش از حد دود تولید می‌ کند، باید تسمه تایم موتور را چک کنید. در واقع دود زیاد احتمالا نشانه آن است که موتور برای به حرکت درآوردن قطعات فشار بیشتری را تحمل می‌ کند. بنابراین دود بیشتری از اگزوز خارج می‌ شود.

● صدای ضربه در زیر کاپوت

اگر از زیر درب موتور صدای ضربه شنیدید، احتمالاً این‌که این صدا مربوط به صدای برخورد تسمه تایمینگ که شل شده با پوشش پلاستیکی روی آن زیاد است.

بررسی و بازدید دوره‌ ای خودرو یکی از کارهایی است که در صورت سهل انگاری در انجام آن می‌ تواند آسیب‌ های جدی به موتور خودرو بزند. خصوصا اگر عمر خودروی بالا باشد زیرا در صورت وجود یک ایراد جزئی باید متحمل هزینه بیشتری شوید.

علاوه بر این اگر خودروی دسته دوم خریداری کرده اید، حتما اطلاعات مربوط به زمان آخرین مرتبه تعویض تسمه‌ تایم را از مالک قبلی سوال کنید .بهتر است برای اطمینان بیشتر به یک مکانیک مراجعه کنید تا تسمه تایم را مورد بازبینی قرار دهد .همچنین می‌ توانید تسمه تایم را زودتر از موعد تعویض نمایید.

البته برخی از فروشندگان خودرو در هنگام فروش، فاکتور و تاریخچه تعویض تسمه‌ تایم و سرویس های دوره‌ ای را در‌ اختیار خریدار قرار می‌ دهند و خیال خریدار را تا حدودی زیادی راحت می‌ کنند. به عنوان آخرین مطلب اگر ساکن غرب تهران هستید و متوجه شدید تسمه‌ تایم خودروی شما در هنگام روشن بودن موتور پاره شده است، از استارت زدن بپرهیزید و فورا به سراغ بهترین اتوسرویس غرب تهران بروید.