تعمیر ایربگ

ایربگ‌ یکی از قسمت‌ های مهم برای تامین امنیت در ماشین‌ های مدرن است. به شکلی که می‌ توان گفت که بعد از کمربند ایمنی این تجهیزات تا حد زیادی باعث کاهش تلفات در زمان حادثه می‌ شوند. اما نباید فراموش کرد که این قطعات زمانی کاربرد مناسبی برای شما خواهند داشت که سالم باشند. توجه به سالم بودن ایربگ کمک زیادی به کاهش تلفات در تصادفات خواهد کرد و از آنجایی که حادثه هیچگاه خبر نمی کند، باید همیشه از سالم بودن این قسمت‌ ها اطمینان حاصل کنید. ابتدا ایربگ فقط برای راننده و سرنشین استفاده می‌ شد، اما در سال های اخیر شاهد این بودیم که کارخانه‌ های خودرو سازی پیشرفته برای افزایش امنیت مشتریان و استفاده کنندگان از ماشین‌ های خود؛ برای سایر سرنشینان خودرو نیز از انواع مختلف ایربگ استفاده کرده‌ اند. همین اهمیت بالا باعث شده که در سال های گذشته موضوع تعمیر ایربگ بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

انواع ایربگ
قبل از پرداختن به مقوله تعمیر ایربگ بهتر است که با انواع این محصولات آشنا شویم. این روزها از انواع مختلف ایربگ ممکن است در یک خودرو استفاده شود تا علاوه بر پیشگیری از آسیب دیدن سرنشینان خودرو، امنیت آنها در برابر مواردی مانند فشار کمربند و… نیز تامین شود. انواع این محصولات عبارتند از:
ایربگ کمربند ایمنی
در زمان تصادف قسمت‌ هایی از بدن که در تماس با کمربند ایمنی هستند، گاهاً دچار جراحت یا کوفتگی می‌ شوند. وجود این ایربگ در کمربند ایمنی باعث می‌ شود که این آسیب‌ ها به حداقل مقدار ممکن برسد. این نوع کمربند معمولاً در مدل‌ های بسیار خاص و سفارشی استفاده می‌ شود.
ایربگ عابر پیاده
این نوع که در ماشین‌ های خارجی جدید استفاده می‌ شود، بسیاری از آسیب‌ های ناشی از تصادفات با عابرین پیاده، دوچرخه سواران و یا موتور سواران را کاهش می‌ دهد.
ایربگ وسط خودرو
این نوع ایربگ روی برخی از خودروها استفاده شده است و وظیفه آن جلوگیری از برخورد سرنشینان صندلی عقب با راننده و شاگرد است.
ایربگ زانو
نزدیک بودن زانو به داشبورد برای سرنشینان صندلی جلو، باعث آسیب پذیر شدن این قسمت شده است. این ایربگ آسیب‌ هایی که زانوی شما را تهدید می‌ کند تا حد زیادی کاهش می‌ دهد.
ایربگ پرده‌ ای
وظیفه ایربگ‌ ها محافظت از سرنشینان در زمان‌ هایی است که خودرو واژگون شده یا تصادف از بغل رخ دهد. این ایربگ‌ ها مانع برخورد سرنشینان با شیشه خودرو خواهد شد. در ضمن برای جلوگیری از ضربه دیدن سرنشینان از طرفین از ایربگ‌ های جانبی استفاده می‌ شود.
ایربگ راننده و سرنشین
این محصولات پر استفاده ترین کیسه‌ های هوا استفاده شده در انواع خودرو‌ها می‌ باشد. از آنجایی که بیشتر تصادفات از قسمت جلو خودرو رخ می‌ دهد، کارایی این محصولات بسیار بالاست و استفاده از آنها در خودروها ضروری می‌ باشد.

آشنایی با عملکرد ایربگ
برای تشخیص بهتر مسائل مربوط به تعمیر ایربگ بهتر است که با عملکرد این تجهیزات آشنا شوید. سنسورهای مربوط به ایربگ در دو سمت خودرو و معمولا در محفظه چرخ‌ ها قرار دارند. وقتی ضربه شدیدی به خودرو وارد می‌ شود، این سنسورها عمل کرده و یک پیام هشدار به دستگاه کنترل مرکزی خودرو ارسال می‌ کنند. سپس یک سیستم الکتریکی با استفاده از پتانسیل الکتریکی ذخیره شده در خازن، سوخت جامدی که در ایربگ قرار دارد را فعال می‌ کند. بعد از فعال سازی، گاز تولید شده باعث پر شدن ایربگ می‌ شود. البته این روند یک حالت کلی برای ایربگ استفاده شده در تمامی خودروهاست، ولی خودروهای روز دنیا که توسط برندهای معتبر تولید می‌ شوند، همواره موضوع ایمنی سرنشینان را مدنظر قرار می دهند و همین باعث شده که از سیستم‌ هایی با دقت و اثربخشی بسیار بالاتر استفاده کنند. مورد بعدی که باید به آن توجه کنید، بلا استفاده شدن ایربگ بعد از فعال شدن آن است. بعد از هر تصادف یا هر اتفاق دیگری که باعث باز شدن ایربگ شود، باید به مرکز ارائه خدمات تخصصی خودرو بروید و از آنها بخواهید که اصطلاحا ایربگ شما را شارژ کنند و آن را درون محل پیشبینی شده قرار دهند.

تعمیرات ایربگ
تعمیر ایربگ خودروهای مختلف قطعا تفاوت زیادی با هم دارند و همین باعث می‌ شود که دارندگان خودروهای خارجی بیشتر برای تعمیر این تجهیزات به مشکل بر بخورند. خوشبختانه این روزها متخصصین ما با داشتن اطلاعات کافی در خصوص انواع خودروهای تولید شده توسط برترین برند‌های جهان و سیستم ایربگ آنها می توانند به شما کمک کنند. از سوی دیگر در زمان شارژ یا تعمیر ایربگ ممکن است نیاز به تعویض قطعات حساسی باشد و کیفیت این قطعات موضوع بسیار مهمی است که به هیچ عنوان نباید از آن چشم پوشی کرد. فراموش نکنید که یک انتخاب اشتباه ممکن است باعث شود که سیستم ایربگ در شرایط اضطراری عملکرد مناسبی نداشته باشد و به این صورت در زمان تصادف میزان آسیب دیدگی سرنشینان خودرو افزایش یابد. به همین دلیل بهتر است که حتما در زمینه انتخاب فرد یا مرکز مناسب برای تعمیر ایربگ تحقیق کنید. در ضمن برای اطلاع بیشتر در خصوص جزئیات تعمیر ایربگ می‌ توانید با متخصصین ما تماس گرفته و از سیستم مشاوره رایگان استفاده کنید.