تعمیر سانروف

استفاده از سانروف برای تهویه هوای خودرو بسیار کارآمد است، علاوه بر این بخش از خودرو کمک می‌ کند تا نور کافی به درون خودرو بتابد. سانروف که معمولاً بیشتر در خودروهای مدرن دیده می‌ شود، ممکن است بعد از مدتی خراب شده یا سیستم اتوماتیک مربوط به آن عملکرد درستی نداشته باشد. از همین رو مراجعه به افراد متخصص برای تعمیر سانروف کمک می‌ کند که بتوانید راحت‌تر از این تجهیزات خودرو استفاده کنید. معمولاً سانروف را به دو بخش اصلی تقسیم بندی می‌ کنند، این بسته بندی‌ عبارتند از:
سانروف داخلی
این قسمت از سانروف که بین پوست خارجی و سقف بیرونی قرار دارد، در زمان جمع شدن به درون سقف خودرو رفته و پنهان می‌ شود.
سانروف خارجی
این قسمت از سانروف معمولا در بخش بیرونی سقف قرار دارد و در بیشتر موارد از جنس شیشه است. البته در مواردی مشاهده شده است که این قسمت را از جنس پارچه نیز می‌ سازند.

در ضمن ممکن است در برخی از خودروها صرفاً از سانروف خارجی شیشه‌ ای استفاده شود. این نمونه سانروف ثابت هستند و فقط برای ورود نور به فضای داخلی خودرو استفاده می‌ شوند. بعد از شناخت انواع این محصولات قطعا طی کردن روند تعمیر سانروف بسیار ساده خواهد شد و در زمینه عیب یابی این محصولات مشکلی نخواهید داشت. اما این کار زمانی بسیار راحت می‌ شود که بدانید مشکلات رایج برای سانروف چیست.
مشکلات رایج سانروف
مشکلات رایج سانروف، اساسی ترین مسائلی هستند که ممکن است برای سانروف خودرو پیش بیایند و با شناخت آنها می توانید از بروز آن جلوگیری کنید. همچنین در صورتی که به این مشکلات برخوردید و با آنها آشنایی کافی داشتید، روند حل مشکل و تعمیر سانروف بهتر طی خواهد شد. در ادامه نگاهی به این مشکلات می‌ اندازیم و متداول‌ترین مشکلاتی که برای سانروف بوجود می‌ آید را به شما معرفی می کنیم.
مشکلات مکانیکی سانروف
مواردی مانند شل شدن شیشه، شکستگی و سایر مشکلات مکانیکی معمولا در سانروف به سادگی حل می‌ شوند. برای تعمیر این قسمت‌ ها کافی است که چند ابزار مخصوص داشته باشید تا به این صورت روند سفت کردن شیشه‌ ها یا تعویض آنها را انجام دهید. در ضمن در زمان استفاده بسیاری از مشکلات مکانیکی بوجود آمده برای سانروف به دلیل درگیر بودن زیاد قطعات و اصطکاک آنهاست. برای حل این مشکل می‌ توانید از کمی روغن روان کننده روی ریل‌ های قسمت‌های متحرک بریزید تا روند حرکت این قسمت‌ ها بدون مشکل طی شود و کار کردن سانروف مجددا روان و نرم شود. در ضمن بهتر است تعمیر سانروف که مشکل مکانیکی پیدا کرده است را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید، چرا که تجربه نشان داده اقدام به تعمیر یا سرویس دهی سانروف توسط افراد غیر متخصص می‌ تواند باعث خرابی قسمت‌ های مختلف این سیستم شود.

کار نکردن سانروف
معمولا وقتی سانروف غیرقابل استفاده است، یک مشکل الکتریکی برای این بخش بوجود آمده است. در چنین شرایطی اول از همه تعمیرکاران باید فیوز را چک کنند. بعد از بررسی این قسمت باید بخش‌ های دیگر مانند سیم کشی‌ ها و موتور سانروف نیز مورد بررسی قرار بگیرد. از آنجایی که دسترسی به این قسمت‌ ها سخت است، برای حل این مشکل باید از یک تعمیرکار حرفه‌ ای کمک بگیرید.
نشتی آب از سانروف
در بسیاری از خودروها مشاهده می‌ شود که سانروف داخل دچار مشکل شده و باعث نشتی آب می‌ شود. این موضوع در زمان بارش باران و شستشوی خود رو باعث خیس شدن قسمت‌ های داخلی می‌ شود و قطعا چنین چیزی برای دارندگان خودرو خوشایند نیست. برای حل این مشکل باید ابتدا مهر و موم اطراف شیشه را بررسی کنید، سپس سراغ درزها یا مکان‌ هایی که ممکن است آب به آن‌ها راه پیدا کند بروید. حل این مشکل نیز بهتر است توسط فرد متخصص انجام شود، چون دیده شده افراد نامتخصص در زمان تعمیر سانروف باعث خراب‌تر شدن آن شده‌اند.
روش‌های تعمیر سانروف
روش تعمیر سانروف با توجه به مدل خودرو، نوع سانروف و مشکل بوجود آمده برای آن متفاوت خواهد بود. در صورتی که مشکل بوجود آمده از به دلیل اختلال در قطعات مختلف سانروف باشد، فرد تعمیرکار با تعویض قطعات معیوب و جایگزینی آنها با قطعات سالم مشکل را حل می کند. اما در بسیاری از موارد دیده شده که سانروف دچار مشکلاتی مانند نشتی است، به همین دلیل برای تعمیر سانروف از روش های زیر استفاده می‌ کنند:
روش نوار ماهی
گرفتگی درون لوله‌ های تخلیه سانروف یکی از دلایل معمول برای نشتی آب است. در این روش با استفاده از کاپل پیچ خورده و محکمی که انعطاف پذیری بالایی دارد، لوله سانروف را تمیز می کنند. بدنه این کابل به شکلی است که به لوله تخلیه آسیب نمی‌ رساند و به این شکل با تاب دادن این کابل داخل لوله تخلیه می‌ توانید آن را به طور کامل تمیز کنید.
روش جارو
در این روش از یک لوله پلاستیکی انعطاف پذیر نازک که به راحتی درون زهکشی سانروف قرار می گیرد استفاده می‌ کنند. این لوله مسیر تخلیه آب مربوط به سانروف را تخلیه کرده و به این صورت مشکل نشتی آب را قطع می کند.

در صورتی که با عملکرد سانروف خود دچار مشکل شده‌ اید، بهتر است که هرچه زودتر اقدام به تعمیر آن کنید. تعمیر سانروف در زمان مناسب قطعا از آسیب رسیدن به بقیه قسمت‌ های این سیستم جلوگیری می کند. متخصصین ما با داشتن تجربه، مهارت و تخصص کافی در خصوص سانروف ماشین‌ های خارجی روز دنیا می توانند در زمینه تعمیر و سرویس دهی این محصولات به شما کمک کنند و به این صورت اجازه دهند که به صورت کاملا درست و بدون مشکل از این تجهیزات استفاده کنید.