تعمیر موتور

یکی از قسمت‌ های اصلی خودرو که در صورت خراب شدن آن، باید هزینه‌ های زیادی را پرداخت کنید موتور می‌ باشد. معمولا هزینه تعمیر موتور بسیار بالا است و با توجه به نوع آسیب دیدگی می‌ تواند در شرایط خاص و برای خودروهای مختلف متفاوت باشد. در بسیاری از موارد دیده شده رانندگان با خودرویی که موتور خرابی دارد به راحتی کارهای خود را انجام می‌ دهند و تا مدت خاصی به مشکل بر نمی‌ خورند. اول از همه باید بدانید که استفاده از خودرویی که موتور آن دچار مشکل شده کاملا اشتباه می‌باشد کاملاً اشتباه است. چرا که این کار در طولانی مدت باعث آسیب رسیدن به سایر قسمت‌ های موتور و خودرو می‌ گردد برای تعمیر آن باید هزینه‌ های بسیار بیشتری پرداخت کنید.

مواردی که باعث افزایش نیاز به تعمیر موتور خودرو خواهند شد
موتور خودرو‌ها معمولا بعد از مدتی کار کردن، خراب شده و یا دچار مشکل می‌ شوند. اما رعایت نکردن برخی نکات و بی‌ احتیاطی در زمینه نگهداری از خودرو می‌ تواند روند خراب شدن موتور را سریع تر کند. به این صورت می‌ توان گفت مواردی که در ادامه قصد گفتن آنها را داریم، دلایل خرابی موتور از روی بی احتیاطی صاحبان خودرو هستند. دانستن این موارد قطعا اجازه می دهد استفاده صحیح‌ تری از خودروی خود داشته باشید و عمر موتور و سایر قطعات آن را افزایش دهید.
وارد شدن آب بیش از حد به موتور
رانندگی در باران‌ های شدید، زمان طوفان یا عبور از از آب‌ های ساکن می‌ تواند باعث آسیب دیدن خودرو گردد. روند این آسیب دیدگی چنین است که آب از طریق مجرای عبور سوخت و هوا خود را به موتور می رساند و باعث خوردگی بخش‌ های مختلف خواهد شد. این موضوع به خصوص وضعیت شاتون‌ ها را تحت تاثیر قرار می‌ دهد و باعث کج شدن آنها می‌ شود. همچنین در مواردی مشاهده شده است که اگر آب وارد شده به موتور زیاد باشد، ممکن است به شمع‌ های موتور در محفظه احتراق راه پیدا کند. قطعاً در چنین وضعیتی موتور‌خودرو نمی‌ تواند روند کاری درستی داشته باشد.
بی توجهی به سیستم خنک کننده
معمولاً بسیاری از مالکان خودرو و حتی تعمیرکار‌ها تا وقتی که مشکلی برای سیستم خنک کننده به وجود نیاید، به وضعیت آن توجه نمی کنند. روند استاندارد تعویض مایع خنک کننده معمولاً چنین است که در هر ۴۸ هزار کیلومتر باید این مایع را کاملاً تخلیه کرده و با خنک‌کننده جدید جایگزین کنید. هزینه انجام این کار کم است ولی می‌ تواند مزایای زیادی به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر وقتی ماده خنک کننده قدیمی به مدت طولانی در سیستم خنک کننده جریان پیدا می کند، تاثیر قبلی خود را نداشته و کم کم باعث کاهش عمر قطعات آن بخش خواهد شد. همچنین بهتر است هرچند وقت وضعیت سیستم خنک کننده را مورد بررسی قرار دهید تا گرفتگی یا سوراخ شدگی در آن بخش نباشد. بی توجهی به سیستم خنک کننده می‌ تواند جدی‌ ترین آسیب‌ ها را به موتور خودرو بزند.
توجه نکردن به چراغ اخطار روغن
زمانی که چراغ روغن یا چراغ چک خودرو روشن می شود، موتور در حال آسیب دیدن است. اگر در این شرایط همچنان از خودرو استفاده کنید، باید هزینه‌ های بسیار زیادتری را برای تعمیرات بپردازید. در مواردی که نشتی روغن موتور زیاد باشد و یا کیفیت روغن موجود در موتور پایین بیاید، اصطکاک بین قطعات زیاد شده و همین ساییدگی و افزایش حرارت را به دنبال خواهد داشت. این افزایش حرارت می‌ تواند سایر قطعات ریز مانند بوش های مختلف و واژه‌ های لاستیکی را بسوزاند. پس در صورت روشن شدن چراغ اخطار روغن در اولین فرصت اقدام به تعمیر موتور کنید.
عدم توجه به نشتی روغن
در زمان بررسی وضعیت موتور یکی از مهم‌ ترین مواردی که همیشه باید به آن توجه ویژه داشته باشید؛ نشتی روغن می‌ باشد. از آنجایی که قطعات موجود در موتور متحرک هستند و در معرض فرسایش زیادی قرار دارند، از روغن‌ های موتور مخصوص در این قسمت‌ ها استفاده می‌ کنند. حال اگر یکی از قسمت های موتور دچار نشتی روغن باشد، سطح این مایع روان کننده در موتور پایین‌تر می‌ آید و همین به مرور زمان باعث نرسیدن روغن به قطعات متحرک خواهد شد. ممکن است موتور خودرو با سطح روغن پایین نیز بتواند به عملکرد خود ادامه دهد؛ اما به هیچ عنوان نباید فراموش کرد که ادامه کار موتور در این شرایط باعث کاهش عمر مفید سایر قسمت‌ های آن خواهد شد. از سویی دیگر در چنین مواردی با گذر زمان شما باید برای تعمیر موتور هزینه‌ های بسیار زیادی را پرداخت کنید‌.
عدم توجه به تعویض روغن به موقع
بسیاری از تعمیرکاران حرفه‌ ای و مجرب بر سر این قضیه توافق دارند که «عملکرد موتور تا حد زیادی به روغن موجود در آن وابسته است». کیفیت روغن استفاده شده در موتور خودرو یکی دیگر از پارامترهایی است که در این زمینه باید مدنظر قرار داد. بسیاری تصور می‌ کنند روغن‌ های ارزان قیمت و بی‌کیفیت موجود در بازار می‌ توانند نیازهای آنها را برطرف کنند. پیشنهاد متخصصان ما به شما این است که در زمان تعویض روغن موتور، همواره سراغ محصولات با کیفیتی بروید که استفاده از آنها باعث افزایش عمر قسمت‌ های مختلف موتور خودرو می‌ شود. همچنین باید عمر مفید روغن را در نظر گرفته و نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنید.
از آنجایی که انجام تعمیر موتور خودرو اهمیت بسیار بالایی دارد، بهتر است برای انجام این کار سراغ افرادی بروید که تجربه و تخصص کافی در این زمینه را دارند. چون اگر روند تعمیر موتور خودرو به درستی انجام نشود، می‌ بینید که در دفعات بعد مجبور هستید هزینه‌ های بیشتری را برای انجام مراحل مختلف تعمیرات بپردازید و حتی شاهد آسیب دیدن سایر قسمت‌ های خودرو باشید.